Vo svete, kde sú informácie dostupné iba jedným kliknutím, je dôležité byť dôsledný v tom, čomu sa rozhodneme veriť. Aj keď internet uľahčil ako kedykoľvek predtým prístup k vedomostiam a spojenie s ostatnými, vyvolal tiež množstvo podvodov a dezinformácií. V tomto blogovom príspevku sa pozrieme na niektoré z najväčších hoaxov z roku 2021 a na to, ako ich rozpoznať.
Hoax č. 1: „QAnon Shaman“
V januári 2021 sa muž menom Jacob Chansley stal známym ako „QAnon Shaman“ po tom, čo zaútočil na Kapitol USA s rohmi, pokrývkou hlavy z medvedej kože a namaľovanou tvárou. Chansley tvrdil, že konal na príkaz QAnon, krajne pravicovej skupiny konšpiračných teórií, a následne bol zatknutý a obvinený z niekoľkých zločinov. Neskôr sa však ukázalo, že Chansley nemal žiadne skutočné spojenie s QAnon a jednoducho hľadal pozornosť. Tento hoax slúži ako pripomienka, aby ste si vždy overili fakty predtým, ako uveríte a zdieľate informácie.
Hoax č. 2: „Hoax o očkovaní proti COVID-19“
Keď sa pandémia COVID-19 v roku 2020 prehnala svetom, začali sa šíriť dezinformácie o víruse a vakcínach. Jeden obzvlášť zákerný hoax tvrdil, že vakcína proti COVID-19 nie je bezpečná a môže spôsobiť vážne vedľajšie účinky. Tento hoax bol nielen nepodložený, ale aj nebezpečný, pretože odrádzal ľudí od očkovania a prispieval k pokračujúcemu šíreniu vírusu. Ak chcete chrániť seba a ostatných, je dôležité získať informácie zo spoľahlivých zdrojov a v prípade akýchkoľvek otázok alebo obáv týkajúcich sa vakcín sa porozprávať so zdravotníckym pracovníkom.

Hoax č. 3: „Konšpiračná teória 5G“
V prvých mesiacoch pandémie sa začala šíriť konšpiračná teória, ktorá tvrdila, že za šírenie COVID-19 je zodpovedná technológia 5G. Odborníci túto teóriu rýchlo vyvrátili, no naďalej sa presadzovala online a dokonca viedla k útokom na 5G veže v niekoľkých krajinách. Ako pri každej konšpiračnej teórii je dôležité kriticky zhodnotiť dôkazy a poradiť sa s odborníkmi skôr, ako uveríte a zdieľate tento typ informácií.
Hoax č. 4: „TikTok Samovražedná výzva“
V lete 2021 sa na platformách sociálnych médií šíril znepokojujúci podvod, ktorý tvrdil, že v aplikácii na zdieľanie videí TikTok sa propaguje „samovražedná výzva“. Tento podvod viedol k rozšírenému strachu a obavám, ale nakoniec sa zistilo, že je falošný. Neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by takáto výzva niekedy existovala, a je dôležité si uvedomiť, že takéto podvody môžu spôsobiť škody a nemali by sa brať na ľahkú váhu.
Ako rozpoznať hoax
Aj keď môže byť ťažké odhaliť hoax, existuje niekoľko kľúčových znakov, na ktoré si treba dať pozor:
- Pochádzajú informácie zo spoľahlivého zdroja?
- Zdajú sa vám informácie príliš dobré (alebo príliš zlé), aby boli pravdivé?
- Sú informácie podložené dôkazmi?
- Odporujú informácie tomu, o čom už vieme, že je pravdivé?
Keď budete mať na pamäti tieto veci, môžete sa chrániť pred podvodom. Pred zdieľaním informácií s ostatnými je tiež dobré overiť si fakty, s ktorými sa stretnete. Môže to pomôcť zastaviť šírenie dezinformácií a zabezpečiť, aby ľudia dostávali presné informácie. Je dôležité sledovať autority v danom odbore ako napríklad FB stránku Hoaxy a podvody – Polícia SR a neveriť falošným profilom.
Na záver, internet je mocný nástroj, ktorý nás môže spojiť s ostatnými a poskytnúť prístup k množstvu informácií. Je však dôležité dávať si pozor na to, čomu sa rozhodneme veriť, a overiť si presnosť informácií pred ich zdieľaním. Ak zostaneme ostražití a budeme používať schopnosti kritického myslenia, môžeme sa chrániť pred podvodmi a dezinformáciami.