10 dôvodov, prečo sú psy lepšie ako mačky (podľa vedy!)

Pes a mačka

1. Psy sú vernejšie

Nie je žiadnym tajomstvom, že psy sú známe svojou lojalitou k svojim majiteľom. Štúdia vykonaná University of York v skutočnosti zistila, že psy prejavujú silnú pripútanosť k svojim majiteľom, podobne ako puto medzi dieťaťom a opatrovateľom. Na druhej strane, mačky majú povesť, že sú rezervované a nezávislé, takže nie je prekvapením, že sa na vernostnom oddelení úplne nevyrovnajú psom.

2. Psy sú lepšie v poskytovaní emocionálnej podpory

Potrebujem objatie? Nehľadajte nič iné ako svojho chlpatého psieho kamaráta. Ukázalo sa, že psy majú pozitívny vplyv na duševné zdravie svojich majiteľov a môžu dokonca znížiť pocity osamelosti a depresie. Na rozdiel od toho, u mačiek je väčšia pravdepodobnosť, že vás poškriabu ako pohladia, keď sa cítite na dne.

3. Psy sú cvičiteľnejšie

Iste, mačky sa tiež môžu naučiť triky, ale vo všeobecnosti je ľahšie trénovať psa. Je to preto, že psy sú viac motivované maškrtami a chválou, zatiaľ čo mačky sú menej pravdepodobné, že sa nechajú strhnúť týmito formami posilňovania. Výsledkom je, že psy sú často používané ako terapeutické zvieratá a služobné psy kvôli ich schopnosti učiť sa a dodržiavať príkazy.

4. Psy lepšie chránia svojich majiteľov

Aj keď je pravda, že mačky vedia byť zúrivé, keď to potrebujú, nevyrovnajú sa psím ochranným inštinktom. Od štekania na votrelcov až po upozorňovanie ich majiteľov na potenciálne nebezpečenstvá, psy sú prirodzenými ochrancami a urobia čokoľvek, aby udržali svojich blízkych v bezpečí.

5. Psy sú spoločenskejšie

Ak hľadáte spoločníka na prechádzky, beh alebo dobrodružstvá, pes je tá správna cesta. Na rozdiel od mačiek, ktoré sa často uspokoja s tým, že trávia svoje dni leňošením doma, psy túžia po sociálnej interakcii a vždy si prídu na svoje. V skutočnosti výskum ukázal, že psy profitujú z interakcie s ľuďmi aj inými psami, čo z nich robí ideálnu voľbu pre tých, ktorí chcú spoločenského miláčika.

Psy
Psy

6. Psy vás lepšie udržia aktívnym

Priznajme si to: je ľahké dostať sa do sedavého režimu, keď máte mačku. Ale so psom budete motivovaní vstať a hýbať sa. Od každodenných prechádzok až po hry v parku, vlastniť psa znamená, že budete mať vstavanú výhovorku na cvičenie. A ako bonus navyše výskum ukázal, že majitelia psov majú tendenciu byť fyzicky zdatnejší ako tí, ktorí psov nemajú.

7. Psy sú lepšie v utešovaní svojich majiteľov

Niekedy všetko, čo potrebujete, je upokojujúca prítomnosť, aby ste sa cítili lepšie. A čo sa týka poskytovania pohodlia, psy sú na špičkovej úrovni. Či už je to schúlené vedľa vás na pohovke alebo jednoducho v jednej miestnosti, psy majú spôsob, ako urobiť všetko v poriadku. Na druhej strane mačky s väčšou pravdepodobnosťou nájdu starostlivosť o seba, než aby im ponúkli plece na vyplakanie.

8. Psy vedia lepšie hrať aport

Buďme skutoční: hrať sa aportovať s mačkou jednoducho nie je to isté ako hrať aportovať so psom. Psy sú šľachtené na aportovanie a sú prirodzene zruční v prinášaní odhodených predmetov, čo z nich robí dokonalých partnerov pri aportovaní. Mačky, na druhej strane, majú tendenciu stratiť záujem o hru veľmi rýchlo.

9. Psy sa lepšie adaptujú na nové situácie

Sťahovanie do nového domu alebo predstavenie nového člena rodiny môže byť pre každého domáceho maznáčika stresujúce. Psy sa však zvyknú prispôsobiť novým situáciám rýchlejšie a ľahšie ako mačky. Je to preto, že psy sú viac spoločenské zvieratá a sú otvorenejšie k vytváraniu nových vzťahov a väzieb. Mačky, na druhej strane, môžu byť odolnejšie voči zmenám a môže im trvať dlhšie, kým sa prispôsobia novému prostrediu.

10. Psy sú jednoducho roztomilejšie

Toto je, samozrejme, subjektívne, ale priznajme si to: psy sú jednoducho rozkošné. Od ich nadýchaných uší až po ich vrtiace chvostíky je ťažké nezamilovať sa do roztomilej a hravej povahy psa. Mačky môžu byť roztomilé svojím vlastným spôsobom, ale jednoducho nemôžu konkurovať rozkošnosti starého dobrého šteniatka.

Záver

Je jasné, že psy majú toho veľa, pokiaľ ide o to, byť najlepším domácim miláčikom. Od ich lojality a emocionálnej podpory až po ich prispôsobivosť a hravosť, psy sú skutočne najlepšími priateľmi človeka (a ženy). Ak teda uvažujete o doplnení rodiny o chlpatého spoločníka, určite dajte psíkovi šancu. Nebudete sklamaní!

Niektoré články neprešli editáciou a preto sa ospravedlňujeme za možné chyby alebo zlé formulácie. Ak chcete nahlásiť chybu môžete nás kontaktovať na info@vypeckuj.sk. Ďakujeme.
Redakcia Vypeckuj.sk
Autor: Redakcia Vypeckuj.sk

Online magazín o rôznych témach. Snažíme sa pokryť čo najširšie spektrum informácií. Pri písaní nám pomáha AI.

Zobraziť všetky články
Slava Ukrajini!
Herojam slava!
Support Ukraine